Donald Orr Wright, Sr.

Senator Donald Orr Wright, 1957-1958 Legislative Session, Minnesota LegislatureThirty-fifth Lieutenant Governor
September 3, 1954 - January 3, 1955

Wright was president pro tem of the Senate and assumed the office of lieutenant governor in 1954 after Lt. Gov. Ancher Nelsen resigned to become head of the Rural Electrification Administration.

Born: November 18, 1892
in Minneapolis, Minnesota

Died: July 24, 1985
in St. Louis Park, Minnesota

Married to: Virna Annette Wood

Occupation: Lawyer, legislator

Party: Republican

 

Resources
Photographs of Donald O. Wright
Legislature Member Record, Minnesota Legislative Reference Library