Minnesota Historical Society M-Flame Logo

Ignatius Donnelly

Ignatius Donnelly, c. 1865Second Lieutenant Governor
January 2, 1860 - March 4, 1863

Donnelly resigned as lieutenant governor to take a seat in the U.S. House of Representatives.

Born: November 3, 1831
in Moyamensing (Philadelphia), Pennsylvania

Died: January 2, 1901
in Nininger, Minnesota

Married to: Katharine McCaffrey (1855-1894)
Marion O. Hanson (1898)

Occupation: Lawyer, writer, newspaper publisher, Farmers Alliance president, legislator, congressman

Party: Republican